کدام روش تحقیق؟ کمی یا کیفی؟

افزودن به لیست علاقه مندی ها
تاریخ انتشار 1396-08-16
ایجادشده توسط

توضیحات

روش تحقیق کمی یا کیفی؟ مساله این است...

fرخی محققان، این دو رویکرد را به طور اساسی متفاوت و متعارض یکدیگر معرفی می‌کنند. این نگرش در برخی از تحقیقات کیفی کاملاً مشهود است (مانند: لفلند، 1971، بوگدان و تایلور، 1975). دیدگاه‌هایی که این دو رویکرد را مقابل، متعارض و آرما‌ن‌گرایانه تصور می‌کنند، به پیش‌فرض‌های پارادایمی این رویکردها رجوع دارند که بر اساس آنها جای هیچ گونه همسازی بین آنان وجود ندارد، البته در نمونه‌های واقعی تحقیق، تمایلات بیشتر اندیشمندان بر انجام تحقیق با صبغه و یا اصالت کمی و یا کیفی است. در این گونه تحقیقات سعی می‌شود که از تکنیک‌های مشترک و یا استفاده از خدمات متقابل تحقیقات کمی و کیفی به یکدیگر استفاده نمایند.

برخی نویسندگان حتی فراتر رفته و در جهت نزدیک سازی این دو رویکرد معتقدند که این دو از خاستگاه یکسانی برخوردارند. در دیدگاه آنان روش‌های کمی ساده‌سازی‌هایی از روش‌های کیفی هستند و زمانی می‌توان از این روش‌ها استفاد کرد که روش‌های کیفی، مجوز تشخیص هویت ساده بودن روابط را صادر کنند. به هر صورت رویکردهای کمی و کیفی تحقیق با برخورداری از مبانی پارادایمی متفاوت، در روش‌شناسی تحقیق نیز متفاوت‌اند. به همین لحاظ زمانی که اندیشمندان بحث از ترکیب این رویکردها می‌کنند، ضرورتاً از مبانی منطقی و نظری مصلحت‌گرایی استفاده می‌کنند. در مصلحت‌گرایی تمرکز بر نتایج تحقیق (کنش‌ها، موقعیت‌ها و بازتاب‌های تحقیق) به جای شرایط و زمینه‌هاست. در این دیدگاه آنچه مورد نظر قرار می‌گیرد، کاری است که باید انجام شود و آن هم حل مسائل است. بنابراین، در این رویکرد فکری به جای تمرکز بر روش، جنبه مهم و اساسی تحقیق مسئله‌ای است که تحت مطالعه قرار می‌گیرد و سوالاتی است که درباره آن مسئله پرسیده می‌شود.

رويکرد کمی 
رويکرد کمی نوعی روش پژوهشی است که محقق تصميم می گيرد دربارة چه چيزی مطالعه کند. سؤالات مشخص و کاملاً تعريف شده ای را مشخص می کند، اطلاعات کمّی را از نمونة تحقيق جمع آوری می کند، با روش های آماری به تجزيه و تحليل اين اطلاعات می پردازد، تحقيق خود را به صورتی کاملاً عينی و به اصطلاح، غيرسوگيرانه اجرا می کند.
پژوهش های کمّی دارای سه ويژگی عمده است:

1-      تأکيد بر اعداد در جمع آوری و تحليل اطلاعات

2-      تأکيد بر جمع آوری نمره ها برای اندازه گيری ويژگي های جزئی و مشخص افراد و سازمان ها

3-      تأکيد بر مقايسة گروه ها و رابطة متغيرها و عوامل در مطالعات تجربی و همبستگی و پيمايشی.
پژوهش های کمّی را معمولاً به سه حوزة توصيفی، ارتباطی (علّی- مقايسه ای و همبستگی) و تجربی (حقيقی، شبه تجربی و تک موردی) تقسيم می کنند

رويکرد کيفی
رويکرد کيفی نوعی دیگر از پژوهش است که محقق، با اتکشاء به نظر شرکت کنندگان در تحقيق، سؤالات گسترده و کلی را پرسش می کند، به جمع آوری اطلاعاتی می پردازد که عمدتاً از نوع کلامی و متن است، به توصيف و تحليل اين کلمات و متن ها می پردازد و تحقيق خود را به صورتی ذهنی و به اصطلاح، سوگيرانه اجرا می کند. ويژگي های پژوهش های کيفی را می توان در سه مورد اساسی زير خلاصه کرد:

1-      تأکيد بر شنيدن ديدگاه های شرکت کنندگان در پژوهش،

2-      تأکيد بر پرسش های عمومی و باز و جمع آوری اطلاعات از همان محلی که مردم در آن زندگی و کار می کنند

3-      تأکيد بر حمايت از تغييرات و بهبودبخشی زندگی افراد و گروه ها.   

جزئیات آگهی

شناسه آگهی: 22
نمایش داده شده: 1375
انقضا: 1404-06-17

نظرات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سفارش پروژه

از طریق فرم زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید و فایل های خودتان را برای بررسی کارشناسان ما ارسال نمایید. تمامی فایل ها بررسی و از طریق پیامک به شما اطلاع داده میشود.
حداکثر 10 فایل
فایل های مجاز jpg, jpeg, docx, doc, sav, rar, zip, png, pdf, exel, txt
 

0912-2116413

 

               support@royayeziba.com                 

info@royayeziba.com  

hr.tafaghodi@yahoo.com

 راهنما   | درباره ما  تماس با ما

 

تمامی حقوق این سایت محفوظ است