تاریخ انتشار 1396-08-16
ایجادشده توسط

توضیحات

روایی سازه چیست؟

یکی از موارد پیش نیاز و بسیار با اهمیت در مدل سازی معادلات ساختاری، بررسی اعتبار و کیفیت ابزار اندازه گیری یا همان پرسشنامه (در اکثر موارد) است. شاید بهتر باشد در ابتدا معنای (سازه) بیان گردد. اصولا، به هر متغیری که به صورت مستقیم قابل اندازه گیری نباشد، سازه گفته میشود. برای مثال، وزن، قد و جنسیت به صورت مستقیم قابل پرسش و اندازه گیری هستند، ولی مفهومی مانند (کیفیت) را نمیتوان به صورت مستقیم و صرفا با یک سوال مورد سنجش قرار داد و نیاز است تا از طریق طراحی چند سوال، این کار صورت پذیرد. بنابراین، به متغیرهایی مانند (کیفیت)، سازه و یا متغیر پنها گفته میشود.

در تحلیل ابزار اندازه گیری، شاخص های پایایی (Reliability) و روایی (Validity) مورد بررسی قرار میگیرند. البته این شاخص روایی، خود به دو قسمت روایی همگرا (Convergent Validity) و روایی واگرا (Discriminant Validity) تقسیم میگردد که در این بخش مورد بحث قرار نمیگیرند. به صورت کلی، مفهوم روایی سازه به این موضوع میپردازد که آیا سوالات طراحی شده برای یک سازه یا متغیر پنهان، مرتبط با آن سازه می باشند یا خیر. برای مثال، برای اندازه گیری دمای بدن، از میان ابزارهای دماسنج، سماور، قوری و آچار، کدام یک مناسب است؟ قطعا و بدون تامل، پاسخ همه دماسنج است!!! این مثال به صورت خیلی ساده، مفهوم روایی سازه را بیان میکند. محاسبه این شاخص در نرم‌افزار ایموس و اسمارت پی ال اس، به سادگی قابل انجام است، ولی در نرم افزارهای دیگر این کار کمی طولانی میشود، مخصوصا اگر مدلی پیچیده و با سازه ها و سوالات فراوان در پژوهش خود داشته باشیم.

جزئیات آگهی

شناسه آگهی: 21
نمایش داده شده: 2184
انقضا: 1404-06-17

نظرات

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سفارش پروژه

از طریق فرم زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید و فایل های خودتان را برای بررسی کارشناسان ما ارسال نمایید. تمامی فایل ها بررسی و از طریق پیامک به شما اطلاع داده میشود.
حداکثر 10 فایل
فایل های مجاز jpg, jpeg, docx, doc, sav, rar, zip, png, pdf, exel, txt
 

0912-2116413

 

               support@royayeziba.com                 

info@royayeziba.com  

hr.tafaghodi@yahoo.com

 راهنما   | درباره ما  تماس با ما

 

تمامی حقوق این سایت محفوظ است